ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Token Nedir ve Ne İşe Yarar?

                                                TOKENLER NE İŞE YARAR

Token nedir? Bir platform veya yüzeysel bir uygulama şeklinde oluşturulmuş, oluşturulan platformun bütün yönlerinden faydalanmayı sağlayan ve transfer edilebilen dijital mülklere Token denmektedir. Token’lar, çoğunlukla ICO/IEO süreci ile bilinirler ve içinde bulundukları platformun sürekliliğinin devamı, platformun kalitesinin yükseltilmesi için üretilmektedirler. Token değeri bir ürünü veya hizmeti temsil edebilmektedir. Özetlemek gerekirse, her bir ürün, değer veya hizmet Token’a dönüştürülebilir, bundan dolayı da her hizmet veya her ürün “tokenize” edilebilmekte ve token olabilmektedir.

 token-bitcoin

 

  • Tokenlerin kendine ait blockzincirleri yoktur. Var olan bir kripto paranın blockzincirine bağlıdırlar.

Token Çeşitleri Nelerdir

Utiliy Jetonu

Kimi Token’lar, birden fazla çeşit içerebilmektedir. Bu çeşitlere örnek olarak; Digiz Token’ları ve Sia Token’ları verilebilir. Bu iki token hem “equity” hem de “utility” token’lar olarak işlem görebilmektedirler. Bir başka örnek de Steemit Token’ dır. Bu token ise “credit”, “utility”, ve “equity” olmak üzere 3 türe de uyum sağlamaktadır. 

Hisse Jetonu

ICO’lar, hisse senedi toker’i olarak da bilinir ve bu yol ile oluşturulur. ICO’lar halka arz sistemi (IPO) ile benzerlik göstermektedir. Equity token sistemindeki fayda ile halka arzda yatırımcının sağladığı fayda aynıdır. Token sahipleri, temettü veya sabit olarak belirlenmiş komisyondan almaktadırlar. Menkul kıymet token’ları, ham sermaye, sınırlı sorumlu ortaklık şirketi malları ve ortaklık hisseleri gibi gerçek varlıklar tarafınca destek almaktadırlar, Bununla birlikte menkul kıymetler yasalarına da tabi tutulmaktadırlar. Menkul kıymet token’larının, şirket hisselerinin temsilinde radikal bir değişiklik yaratacağı söylenmektedir. Bunlarla beraber, gayrimenkul sektöründe, menkul kıymet token’larının kullanımının artışı üzerine de yoğun çalışmalar sürmektedir. 

Kredi Jetonu 

Credit Token, kredi amacı ile üretilen token’lardır. Yatırımcılar, girişimlere token üzerinden borç vermektedirler. Yatırımcıların, paralarının değerlenmesi için, son yıllarda, sıkça kullandıkları bir yoldur. Örnek olarak; bir yatırım yapılmaktadır ve dönem sonunda ise gelen getirinin üzerinden, belirli oranda bir getiri kazanılmaktadır.

Taraftar Tokenleri Nedir? Token nedir?

token nedir-taraftar-token

Fan token=Oy verme hakkına sahip olduğunuzu gösteren ve kulübünüze özel ödüller ve tecrübeler kazanmanızı sağlayan dijital varlıklara “Taraftar Token” denir. 

 

  • GAL (galatasaray fan token)
  • TRA (trabzonspor fan token)
  • JUV (juventus fan belirteci)
  • PSG (paris saint germain taraftar belirteci)

Taraftar tokenlerinin avantajları

kulübün açtığı anketlerde oy kullanabilirler.

maç günündeki deneyimlerden yararlanabilirler.

Vıp konuk olarak maçları izleyebilirler.Oyuncularla online görüşme yapıp takımla bir araya gelebilirler.token nedir? token nedir? token nedir? token nedir?

kulüp ürünleri olan hatırla değerlerini,  maç biletlerini, formaları ürünlerini kazanabilirler.

Hazırlık maçlarındaki ilk on birine, takım otobüsüne, soyunma odasındaki tasarıma kadar çeşitli konularda söz hakkı elde edebilirler.

Benzer yazımız olan “altcoin nedir?” okumak için tıklayınız

Kripto Para Birimleri ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

 token-cesitleri.

Token nedir?Yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse, Token için dijital bir varlık dersek, kripto paralar ise dijital para olmaktadır. Token ve kripto paralar arasındaki en temel farklılık, kripto paraların kendilerine ait bir blok zinciri bulunmaktadır. Token ise mevcut bir blok zinciri üzerine kurulu olan bir kripto paradır. Token için blockchain ağı oluşturmak zorunlu değildir fakat kripto paralar için blockchain ağı oluşturmak zorunludur. Buna karşın, blockchain ağı üzerinde token oluşturma yöntemi, çoğunlukla tercih edilmektedir. Akıllı sözleşme üretimi amacıyla geliştirilen, daha sonralarda kripto para birimi de sunmaya başlayan Ethereum adındaki ağ üzerinden üretimler devam etmektedir. Özetle, token’lar ile ödeme yapılmaz fakat belirli bir amaç ve yapı için kullanılırlar. Kripto para birimleri ise belirli bir varlığa tekâmül eden karşılık gelirleri ve varlık transferlerinde kullanılmaktadır.

1 yorum
  1. […] alan herkes tarafından sahip olunan, ancak hisse senetleri ve sahipliklerine eşit olan her bir token yerine, kripto para sahiplerine oy hakkı tanımak için hareket […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.