ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Tahvil Nedir? Bono Nedir? EuroBond Nedir?

                                      TAHVİL HAKKINDA HER ŞEY

Bu yazımızda size tahvillerle ilgili genel bilgiler ve şirketlerin neden tahvil sattıklarını anlatacağım. Öncelikle tahvilin ne olduğundan bahsedelim.

Tahvil nedir?

Devletin ya da özel kuruluşların borç para sağlamak amacıyla çıkardığı, yıllık belli bir faiz getiren, alınıp satılabilen değerli kağıtlara tahvil denir.

Bono ve Tahvil arasındaki fark nedir?

Tahviller 1 yıldan daha uzun vadeli borçlanma aracıyken, bonolar 1 yıldan daha kısa vadeli borçlanma aracıdır.

Eurobond nedir?

Hükümetin dış piyasada borçlanmak için sattığı Dolar ve Euro ya dayalı tahvillere denir.

Yani yabancı para cinsinden yapılan tahvillere verilen isimdir.

Hazine Bonosu Nedir?

Devlet hazinesi tarafından basılmış ve vadesi Bir yıldan az olan TL veya döviz cinsi devlet iç borçlanma senetleri anlamına gelmektedir. Hazine bonoları devlet güvencesi altında olup güvenli olarak görülmektedir

Tahvil nasıl alınır?

Tahvil almanın en kolay yolu bankalardır. Herhangi bir bankadan mevduat hesabınızın olması gerekiyor. Tahvili satın alabilmek için hesabınızın olduğu bankanın internet şubesine giriş yaptıktan sonra menüler kısmında yer alan bono-tahvil sekmesinde tahvil alıp satabilirsiniz.

Devlet tahvilleri faizleri düşük olduğu için getirisi azdır fakat çok az riskli bir yatırım aracıdır

Tahvil Çeşitleri

Kuponlu Tahvil: üzerinde kuponları bulunur. Bu kuponlar koparılabilir bir şekildedir. Kuponları koparıp teslim ettiğiniz taktirde ilgili kuponun değeri kadar faiz getirisi size verilir mesela 6 ayda bir faiz ödemeli 2 yıl vadeli tahvilde 4 tane kupon bulunur. Böylece 6 ayda bir kuponunuzu götürerek hakkettiğiniz faizi alırsınız.

Kuponsuz (iskontolu) Tahvil: bu tahvil türünde kupon bulunmaz, böylece bir faiz getirisi elde edilmez.

Yatırımcılar Tahvilden Nasıl Para Kazanır?

Tahvillerden para kazanmanın iki yolu vardır, bunlardan ilki, tahvilin vadesi gelene kadar faiz ödemelerini toplamaktır

İkinci yol, tahvili vade tarihinden önce ödediğinizden daha fazla bir fiyata satmaktır. Tahvili bir komisyoncu aracılığıyla satarak, ihraççının kredi kalitesine ne olduğuna bağlı olarak bir sermaye kazancı elde etmek mümkündür.

Tahvilin Tarihçesi

Tarihçesine baktığımızda, orta çağda devletler, girdiği savaşları finanse etmek için halktan vergi almak yerine halktan borçlanmaya gitmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu şekilde halkın vergi yükü artmamış sadece tahvil alabilecek ölçüde zengin olan kişiler devlete borç vermişlerdir. Böylece Bunun karşılığında da faiz geliri elde etmişlerdir.

Tahvil ile ilgili terimler

Nominal değer=tahvil senedinin üstündeki yazılı olan değeri ifade eder.

Kupon oranı=tahvilin nominal değeri üzerinden yüzdelik getirisine göre hesaplanır. Örneğin %10 faizli 1000 TL nominal değere sahip bir tahvilin getirisi yıllık 100 TL olmaktadır Nominal değer, tahvilin vadede değerinde olacağı para miktarıdır.

İhraç fiyatı=tahvil çıkarıcısının tahvilleri başlangıçta sattığı fiyattır.

Tahvil ihraççısı=Tahvili piyasaya süren tarafa denir. Tahvili çıkartan şirketler ya da devletler tahvil ihraççısı konumunda olurlar.

Derecelendirme= Derecelendirme kuruluşları, tahvillere ve tahvil ihraç edenlere kredi değerlerine göre derecelendirme verir. Tahvil derecelendirmeleri yatırımcıların tahvillere yatırım yapma riskini anlamalarına yardımcı olur.

Niçin tah-vil çıkartıyorlar?

  • Şirketler ve Hükümetler borç almak için genelde tahvil kullanırlar.
  •  Hükümetlerin yatırımlarını finanse etmesi gerekiyor.
  • Şirketler genellikle mal satın almak, karlı projelere girişmek ya da işlerini büyütmek için borç alabilirler.

Büyük kuruluşların karşılaştığı sorun, genelde herhangi bir bankanın verebileceği çok daha fazla paraya ihtiyaç duymalarıdır. Tahvillerin, iyi bir çözüm sunmasının nedeni birçok bireysel yatırımcıdan ayrı ayrı para almasıdır.

Tah-villerin çoğu, ihraç edildikten sonra ilk tahvil sahibi tarafından diğer yatırımcılara satılabilir. Diğer bir deyişle, bir tahvil yatırımcısının vade tarihine kadar tahvil tutması gerekmez. Faiz oranlarının düşmesi veya borçlunun kredisinin iyileşmesi durumunda tahvillerin borçlu tarafından yeniden satın alınması yaygındır ve yeni tahvilleri daha düşük bir maliyetle yeniden ihraç edebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.