ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Stockholm Sendromu Nedir?

893
Stockholm Sendromu nedir

 Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm Sendromu, bir kimsenin içinde bulunduğu anormal ve zorlayıcı durumu kabul etmesi, durumun üzücülüğünü benimsemesi, içinde bulunduğu durumun veya şartların kötülüğünü unutarak, o durumda olmasına neden olan kişiye bağlanması olarak tanımlanır. Hasta bireyler, kendilerini bu duruma düşüren kişilerden etkilenir ve hatta suçlu dahi olsa o kişileri savunurlar. Bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Stockholm Sendromu, ilk kez psikiyatri uzmanı Nils Bejerot tarafından tanımlanmıştır.

Stockholm-Sendromu-hakkinda

Stockholm Sendromunun Tarihçesi

Takvimler 1973 yılını gösterirken İsveç’in başkenti Stockholm’de üzücü bir olayla sendromun ilk vakası ortaya çıkmıştır. Stockholm’de bir bankayı soymak için girişimde bulunan 4 soyguncu, toplamda 6 kişilik banka çalışanlarından oluşan kişileri rehin almış ve 131 saat boyunca rehine krizi sürmüştür. İlk saatlerde hakim olan korku ve panik, saatler ilerledikçe yerini sakinliğe ve iyi niyete bırakmıştır.

Öyle ki rehineler ve soyguncular uzun saatler sonunda birbirlerine alışmışlar ve hatta rehineler bankayı polisin basacağını önceden farkederek, soyguncuları uyarmışlardır. Polis baskınıyla yakalanan soyguncuların çıkartıldığı mahkeme tuhaf bir olay yaşanmıştır. Rehin tutulan 6 banka personeli soyguncuların yanında lehine ifade vermişler ve onları savunmuşlardır. Öyle ki rehinelerden biri eşinden ayrılır ve soyguncuların cezasının bitmesini beklemiştir. Sonucunda cezasını çeken ve duygusal bağ kurduğu soyguncu ile evlenmiştir.

 

Stockholm Sendromu Belirtileri

Hastalık tıp dilinde net bir belirtisi bulunmamaktadır. Ancak medyada ve tarihte yer alan bazı olaylara bakıldığında; suçlu bir kimsenin rehineye ekmek, yemek, su vermesi ve bunlarla birlikte rehineye davranması, olumlu konuşması, amacının ona zarar vermemek olduğunu söylemesi gibi durumların, rehinenin etkilenmesine ve suçlu kimseye duygusal anlamda bağlanmasına neden olduğu görülmüştür. Rehinenin psikolojik anlamda dışarıdaki insanların tepkisini bilmemesi sonucunda doğru olan durumun içinde bulunduğuna inanması bir başka belirti ve tetikleyici sebeptir. Ek bilgi olarak rehinenin geçen zamana karşı kurtuluş yolunun olmaması, ne yaparsa yapsın kaçacak bir yol bulamayacağına kendini inandırması sonucunda sendrom belirtileri baş gösterebilir.

 

Kimlerde Görülür?

stockholm-Sendromu-belirtileri

Stockholm sendromu, zorbalığa ve rehin olmaya maruz kalmış kişilerde görülür. Yani ağır psikolojik süreçten geçen insanların bir süre sonra sağlıklı düşünememesi ve psikolojisinin bozulmasına sebep olacak durumlara zorlanmış insanlarda görülür.

 

Stockholm Sendromunun Tedavisi

Stockholm sendromu, zor bir tedavi süreci gerektirir. Hastanın duygusal bağ kurduğu kişinin aslında suçlu olduğuna inanması epey zor bir ihtimaldir. Uzmanlar tedavinin çok uzun zamanlar sürdüğünü ve kesin sonucun her zaman mümkün olmayabileceğini söylüyor. Çünkü şiddete maruz kalan hastanın durumuna alışması ve kabullenmesi zor olduğu gibi, durumu reddetmesi de bir o kadar zor. Bu nedenle hastalar, uzun süreli terapilerle tedavi edilmeye çalışılıyor. Bu terapilerde önceden kabul ettiği ve iyi olduğunu düşündüğü kişilerin aslında iyi olmadıkları hastaya anlatılıyor ve hasta ikna edilmeye çalışılıyor.

Tedavi sürecinde hastanın önceki yaşamı sık sık hatırlatılıyor, yaşadıklarının önceki hayatında yaşadığı normal şeylere benzemediği ve anormal düzeyde şiddet unsuru içeren olaylara maruz kaldığı anlatılıyor. Tedavi sürecinin bir diğer önemli unsuru ise hastanın kaybolmuş özgüvenini yerine getirme çalışmasından oluşuyor. Uzun süreli psikolojik şiddete maruz kişilerde özgüven kaybının yaşandığı ve kimliğini, benliğini yitirebildiği daha önce kanıtlanmış bir gerçektir. Hastanın özgüveninin yerine getirilmesi de ancak “NLP teknikleri” gibi özel teknikler uygulanarak kişiye bu duygunun tekrar aşılanması ile mümkün oluyor. Bunun dışında herhangi bir ilaç veya çeşitli enjekte tedavileri, Stockholm sendromu vakalarında kullanılmıyor.

 


Stockholm Sendromunun Konu Olduğu Filmler

  • V For Vendetta
  • Daha Az Sıradan Bir Hayat
  • Haydutlar
  • İş günü
  • Atemen
  • Karayolu
  • Toplayıcı
Hastalığın daha net bir şekilde anlaşılması ve belirtilerin, olayların ve kişilerin tepkilerini daha yakından incelemek isteyen kimseler bu filmlere ilgi gösterebilirler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.