ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Stagflasyon Nedir? En Zor Ekonomik Kriz

                                                     Stagflasyon Nedir?

Ekonomi haberlerinde ya da ekonomi sitelerinde denk gelip anlayamadığımız bazı terimler vardır. Stagflasyon terimi de bunlardan biridir. Stagflasyon nedir sorusunun cevabını öncelikle sözlük anlamıyla açıklayarak başlayalım.

Bu kelime İngilizce stagnation ve inflation kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Ekonomide hem durgunluk hem de enflasyon yaşandığı durumlarda bu iki unsurun birbirini tetiklediğini ifade etmek için kullanılır. Ekonomide durgunluk yaşanması dengelerin bozulup sistemde sıkıntı oluştuğunu gösterir. Üretim faaliyetlerinin azalması ama talebin aynı kalması sistemi çalışmaz hale getirir.

1970’li yıllarda kullanılmaya başlanan stagflasıyon terimi aslında paradoksal bir durumu anlatmak için kullanılmıştır. Ekonomide enflasyon ve işsizlik arasında ters orantı vardır. Yani işsizlik arttığında diğeri düşer. Ekonomik kriz durumlarında enflasyonun yükseldiği gözlenmektedir.

 resesyon-stagflasyon-nedir

Stagflasyon Anlamı

Stagflasyon tanımı; ekonomide durgunluk yaşanırken enflasyon ve işsizliğin artması durumunda denir. Ülkeler stagflasyona girmemek için ekonomi politikalarını ve aldıkları önlemleri genişletmelilerdir. Bu önlemlerle mali politikalar sonucu yaşanacak olan krizlerin önüne geçilmesi sağlanır. Enflasyon ve işsizlik aynı anda yükselmeye başladığında ekonomik olarak büyük sıkıntılar içine girilir. Hem ekonomik hem de toplumsal hayatta yaşatacağı etkiler çok büyük olur. Ekonomik durgunluklar ülke içindeki ekonomik düzensizliklerin haricinde makro ekonomik faaliyetlerle de bağlantılıdır.

stagflasyon-nedir

Dünyada yaşanan önemli olaylar ve krizler tüm ülkeleri etkiler ve bunun sonucu olarak stagflasyon yaşanabilir.  Bu durumda ülkeler alacağı önlemleri önceden belirleyip politikalarını bu yönde oluşturursa krizden daha kolay çıkarlar.  Her ülke içinde bulunduğu ekonomik dengeleri koruyabilmek ya da ya da karlı yatırımlarla ülke refahını arttırmak için kendi kültürüne ve ekonomik gücüne göre önlemler alır. Bunu yapmadıkları durumda enflasyon ve işsizliğin üstesinden gelmek maalesef çok uzun zaman alır. Toplumsal düzeni bozan durumlar meydana gelir. Ekonomik düzenin sağlanamaması ve ekonomik durgunluğunun düzeltilememesi durumda toplumsal düzen darbe alır. Ekonomi ve toplumun dengeleri bir arada ve sistemli bir çalışmayla doğru dengede kalır. 

1929 Büyük Buhran Neden Olmuştur?

Stag-flasyon yaşayan ülkenin kalkınması gereken dış destek yani yatırımcıların ülkeye gelmesi de etkilenir. Durgun ekonomik ortamlar yatırımcının kendini riske atması anlamına geldiğinden yatırımcılar tarafından tercih edilmez.  Yüksek enflasyonun toplum üzerindeki etkisi aynı zamanda işsizliğin de artmasıyla alım gücünün zayıflaması demektir. Ülkeler stagflasyon yaşamamak için ekonomi politikalarını düzenlemeli ve önlemlerini almalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.