ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Satoshi Nedir? Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?


                                              Satoshi Nedir?

Satoshi nedir?  bitcoin kripto paranın en küçük birimidir. Bitcoin ve blok zincirinde kullanılan kriptonun protolünün yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun ismiyle anılmaktadır. Satoshi’nin bitcoine oranı şu şekildedir: 100 milyon satoshi = 1 bitcoin. 

satoshi-nedir

Küresel varlıkların fiziksel versiyonlarının (para, altın vs. gibi) aksine kripto paralar dijital dünyada epey baskındır. Bu farklılığa rağmen bu kripto paralar daha küçük birimlere bölünebilmektedir. İngiliz para birimi olan poundun peni şeklinde veya Türk lirasının kuruş şeklinde                                       bozdurulabilmesi buna birer örnektir. Bitcoin söz konusu olduğunda en                                   küçük para birimi satoshidir.

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünü icat eden kişidir. 01 Kasım 2008 tarihinde yayımladığı bir kağıt ile Kriptografi Postalama Listesi (Cryptograhy Mailing List) aracılığıyla yayımladığı bir makale ile konunun ana hatlarını çizmiştir.

2009 yılında Bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü piyasaya sürmüş ve postalama listeleri yoluyla projeye başkalarıyla birlikte iştirak etmiştir. En sonunda 2010 yılının sonlarına doğru kendisini topluluktan çekmiştir.
Nakamoto açık kaynak Bitcoin takımından insanlarla çalışmış ama kendisi hakkında asla kişisel bir bilgi paylaşmamıştır. Kendisiyle alakalı en son haber 2011’in baharında alınmıştır. Şu sözleri söylemiş ve ortadan kaybolmuştur: “başka şeylere doğru ilerledim”.
Satoshi net düşünme, kıvrak zekâ, bilgili; Naka ortalama, içeride veya ilişki; Moto ise köken veya temel anlamlarına gelmektedir. Bütün bu anlamlar zekice bir algoritma tasarlayarak bir akımın temellerini atan bir kişi için uygun görünmektedir. Asıl problem, her kelimenin birden fazla olası anlamının olmasıdır.

Satoshi Nakamoto’nun Japon olup olmadığı gizemini korumaya devam etmektedir. İşin aslı bu isim bir takma isim olma olasılığı bile vardır. Bu işin arkasında bir kadın ve hatta bir grup bile olabilir. İnsanların tahmin yürütmeye çalışırken kullandıkları dedektif teknikleri sorunun cevabını bulmaktan bile daha ilgi çekici olabilmektedir.
The New Yorker’dan Joshua Davis’in düşüncesine göre Satoshi Nakamoto Dublin’de Trinity Koleji’nde kriptografi öğrencisi olan Michale Clear’dır. Bu sonuca Nakamoto’nun 80.000 kelimelik online yazılarını ve dilbilimsel ipuçlarını analiz ederek ulaşmıştır. Başka şüphelendiği bir kişi de Finli ekonomik-sosyolojist ve daha önce oyun geliştirici olan Vili Lehdonvirta’dır. Her ikisi de Bitcoin’in mucidi olduklarını reddetmişlerdir. Michael Clear 2013 yılında gerçekleştirilen online toplantıda herkese açık bir şekilde Satoshi olduğunu inkâr etmiştir.
FastCompany’den Adam Penenberg, Nakamoto’nun aslında üç kişi olabileceğini belirtmiştir: Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. Bunu da Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde kullandığı cümleleri google aracılığıyla aratıp başka yerlerde kullanılıp kullanılmadığına bakarak yapmaya çalışmıştır. “Sayısal olarak tersine çevrilmesi pratikte mümkün olmayan” anlamına gelen “computationally impractical to reverse” cümleciğinin bu üç kişi tarafından bir patent başvurusunda kullanıldığını keşfetmiştir.
The bitcoin.org alan adı başlangıçta Satoshi tarafından patent başvurusu tamamlandıktan üç gün sonra kayıtlı olan makalenin yayınlanmasında kullanılmıştır. Yer olarak Finlandiya gözükmektedir ve patent yazarlarından biri alan adının kaydından altı ay kadar önce buraya bir seyahat gerçekleştirmiştir. Elbette üçü de bu iddiayı reddetmişlerdir. Başka isimler konusunda da çeşitli iddialar bulunmaktadır ama işin gerçeğini özetlemek gerekirse; bu kişi kimdir, nerelidir, cinsiyeti nedir, gerçek midir sorularının cevabı henüz belli değildir.

Satoshi Nedir? Neye Yarar?

Satoshi veya kısaca Sats, belli bir bitcoin miktarını kafa karışıklığına yol açmadan belirtmeye yarayan en küçük bitcoin birimidir.

1 Satoshi = 0.00000001 ฿

10 Satoshi = 0.00000010 ฿

100 Satoshi = 0.00000100 ฿

1.000 Satoshi = 0.00001000 ฿

10.000 Satoshi = 0.00010000 ฿

100.000 Satoshi = 0.00100000 ฿

1.000.000 Satoshi = 0.01000000 ฿

10.000.000 Satoshi = 0.10000000 ฿

100.000.000 Satoshi = 1.00000000 ฿

1 Bitcoin = 1,000 milibitcoin (mBTC) = 1,000,000 mikrobitcoin (µBTC) = 100,000,000 Satoshi

Tıpkı peni, sent ve kuruş gibi Satoshi de göreceli olarak küçük miktarlarda Bitcoin’i başkalarına gönderirken işinize oldukça fazla yarayacaktır. Arkadaşınıza belli miktarda bitcoin göndermek istediğinizi hayal edin. 0.0000001 Bitcoin göndermek mi yoksa 1000 Satoshi göndermek mi daha kolaydır? Ne açıdan bakılırsa bakılsın, hesaplamalar da dahil olmak üzere, Satoshi işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Sayılarla bunaltmaz ve gözünüzü korkutmaz.

฿ Sembolünün Bulunması

“฿” sembolü bir süredir kullanımdadır. Aslında, ilk kullanıldığı yer Bitcoin istemcisinin ilk yayınlandığı zamanda Nakamoto tarafından kullanılmıştır. ฿ sembolü büyük kitlelerce kabul görmüş ve henüz yerine başka bir sembol bulunmamıştır. Bu konudaki tartışmaların halen devam etmesine rağmen ortak bir karara varılamamıştır.

Eğer insanlar sıradan günlük işlerini Bitcoin olarak satın almaya başlarlarsa (ekmek, süt, kahvelerini satın alırken) yerine başka bir sembolün getirilmesi; teknolojinin anlaşılmasını ve iletişimin sağlanmasını ve paranın nakledilmesini kolaylaştıracaktır.

Satoshi Yatırımı Değerli midir?

Yatırımın her türlüsü değerlidir. Ne kadar sürede ve ne miktarda bir yatırım yaptığınıza bağlı olarak kazandığınız miktarda değişmektedir. 2021 yılının Ocak ayı ortalarında 1 Bitcoin’in değeri yaklaşık 274,637.43 TL yapmaktadır. Borsada olduğu gibi Bitcoin konusunda yatırım yapmak istiyorsanız iyi gözlem yapmalı ve oluşabilecek riskleri göz ardı etmemelisiniz. Kriptoparanın değeri oldukça değişkendir ve bu yatırım türü yüksek riskli yatırım türleri arasında gösterilmektedir. Risk yönetimi konusunda bir eğitim alırsanız, yatırımlarınızı daha doğru bir şekilde yapmanız mümkün olmaktadır. Diğer bir deyişle “bütün yumurtalarınızı tek bir sepete koymanız” önerilmemektedir. Yine de gözden çıkarabildiğiniz bir miktarda deneme yapabilir ve kendiniz bu konuda geliştirebilirsiniz.satoshi nedir?

Satoshi Nasıl Satın Alınır?

Bitcoine yatırım yapmak biraz karışık gibi görünse de bu işe başladığınızda bu karışıklığın giderek azaldığı fark edilecektir. Bitcoin satın almak her geçen gün giderek daha kolaylaşmakta ve yasallaşmaktadır.

Bu konuda birçok internet sitesi mevcuttur. Öncelikle bir hesap açmanız, bu açtığınız hesabın gerçek bir kişiye ait olduğunu (yani hesabın sahte olmadığını) fotoğraflı bir kimlikle kanıtlamanız ve kredi kartı/banka hesabınızla dilediğiniz miktarda satın almanız, Bitcoin yatırımına başlamanız için yeterli olacaktır.  Mesela https://www.coinbase.com/tr/buy-bitcoin internet adresini inceleyebilirsiniz.

Bu sitede eğer hesabınız yoksa “sig up” kısmından hesap oluşturabilrsiniz. İstenen bazı bilgileri doldurmanız gerekmektedir: Adınız, soyadınız (varsa ikinci adınız), memleketiniz, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz gibi bilgileri doldurduktan sonra karşınıza ülke, adres bilgileri, posta kodu ve telefon numaranızı isteyen bir sayfa çıkacaktır.

Dikkat etmeniz gereken tek şey bütün bilgileri dolduruken Türkçe karakter kullanmaktan kaçınmanızdır. Aksi takdirde girdiğiniz bilgilerin geçersiz (invalid) olduğunu belirten kırmızı uyarı işaretleri çıkacaktır. Bir sonraki sayfada kimlik türünüz (pasaport, ulusal kilik, ehliyet), seçtiğiniz kimlik türünün numarası (national ID dediyseniz TC kimlik numaranız gibi) ve bu kimliğin son geçerlilik tarihini doldurmalısınız. Nüfus kimliğinde bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Eğer yoksa oradaki küçük kutucuğu işaretleyerek kimliğin son kullanma tarihi olmadığını belirtebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada mobilden mi yoksa masaüstü bilgisayarınızdan mı devam edeceğinize karar vermeniz gerekir. Ben “mobile phone” tercih ettim çünkü kimliğimi QR code ile sisteme yüklemek için fotoğraf çekmem gerekiyordu. Kimliğinizin bir örneği bilgisayarınızda kayıtlıysa bilgisayardan devam edebilirsiniz.  Kimliğinizi ön ve arka yüzünü, sonra elinizde kendi kimliğiniz ve boş bir beyaz kağıdın üzerine yazılmış coinmama, kayıt olacağınız günü tarihi bilgilerinizle kendi resminizi çekip gönderdikten sonra işlemleriniz tamamdır. Artık Bitcoin satın almaya başlayabilirsiniz.

Dünya çapında revaçta olan başka satın alma siteleri de mevcut. Onlardan iki tanesinin linki şu şekildedir;

bozuk para tabanı

Binance

Defi ile ilgili makalemizi incelemek için tıklayınız
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.