ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Cari Hesap Nedir?

Muhasebede cari hesap nedir?

Cari hesap, kendi şirketinizin tedarikçi ve müşteri ile arasında yaşanan ve yaşanmış bütün işlemlerin toplandığı bir hesaptır.

Müşterilerinize mal satar ve tahsilât yaparsınız veya satış faturasını kesersiniz. Kendi tedarikçinizden hizmet/mal alırsınız ve bunu yazarsınız veya  bir alış faturası oluşturursunuz.

Muhasebede cari hesap nedir?

Ticaret Kanunun 89.maddesine bakılması durumunda  cari hesap ; “İki şahısın herhangi bir hukuki neden  veya ilişkiden doğan alacaklarını teker teker ve ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip bunları kalem kalem borç ve alacak haline  getirerek hesabın kesilmesinden sonra çıkacak artan tutarı isteyebileceklerine ilişkin sözleşme” olarak karşımıza çıkar. Özellikle sürekli ticari ilişkilerinizin bulunduğu müşterileriniz için cari hesap takibi ve izlemesi çok önemlidir.
Cari hesap, bir hizmet veya ürün satışı yapan o hizmeti ve ürünü alan şahısın mal, para ve diğer konular sebebiyle birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı olarak istemek yerine karşılıklı bir şekilde vazgeçmesi ve bunları hesap kesim vaktinde ödemek üzere kaydolan hesap olarak işe yaramaktadır.

Cari Hesap Yönetimi Neden Önemlidir?

Muhasebede-cari-hesap-nedirCari hesap takibi sayesinde alacaklarınızı ve borçlarınızı ayrıntılı bir şekilde takip edebilir, şirket için lüzumlu raporlar bu bilgelere bakılarak hazırlanabilir ve olası uyuşmazlık durumlarında daha basit bir şekilde uzlaşmaya varabilirsiniz.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Birçok işletme tutulması zor mühim ve zorunlu resmi evraklarla cari hesap takibi yaptıklarını düşünürler fakat bunu bir yanılgı olarak adlandırabiliriz. Fakat bu evraklardan ancak eski zamanlar hakkında bilgi alınabilir. Cari hesap takibinden faydalanmak ve verim alabilmek için sadece geçmiş zamana dair eski bilgileri değil, güncel olan bilgileri de takip edebilecek durumda olmanız gerekmektedir.

Tahsilat Makbuzu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Cari hesap Takibi Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Cari hesap takibini şirket içerisinde yetkilendirilmiş bir personel ya da işletmenin sahibi yapabilir. Şirketinizin resmi muhasebecisi, ilk olarak devlete karşı sorumluluklarını yerine getirilmesi ile sorumludur. Eline geçen belgeler eski zamana yönelik olması sebebiyle şirkete güncel durumu hakkında bilgi ve hizmet veremeyebilir.

                                                                       muhasebede cari hesap nedir

                                                                                                                 muhasebede cari hesap nedir?

Cari Hesap Takibi İçin Kullanılan Bazı Araçlar

İşletmelerde çoğunlukla cari hesaplarını Cari Hesap Defteri olarak adlandırılan defterde ya da Excel tablolarında tutmayı tercih ediyorlar. Cari hesaplarını Cari Hesap Defterinden takip etmek çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Defteri 3 ana parçaya bölüp bir bölümünde müşterilerden alacaklarınızı başka bir bölümde satıcılara olan borçlarınızı ve son kalan bölümde de borçları ayrı ayrı tutmaya çalışmanız gerekmektedir.

Diğer bir taraftan bu şekilde ihtiyacınız olan raporları çıkarmak zorla bir hal almakta hatta imkânsız bir duruma gelmektedir. Excel ile çalışmanın daha kolay ve avantajlı olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak her tedarikçi ve müşteri için ayrı ayrı düzene sokulmuş cari hesap kartları oluşturmalısınız. Bu kartlarda takip numarası, alacak bakiyesi, cari hesap tipi, borç bakiyesi gibi önemli bilgiler koyulmalı ve kartlar sürekli olarak sürekli olarak güncellenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.