ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

kripto paraların fiyatını etkileyen 5 faktör

                            Kripto Paraların Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bu makalemizde size Kripto Para fiyatlarının artmasını etkileyen 5 faktörden bahsedeceğiz. Kripto para ile ilgilenen insanların yaşadığı en büyük sorunlardan biriside hangi kripto paraya yatırım yapacağına karar verememesidir. İşte tam burada birkaç şey bilinirse hangisi değerlenecek çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Bizde sizin için kripto para fiyatlarını etkileyen 5 bilgiyi derledik…

 Kripto-Paralarin-Fiyatini-Etkileyen-Faktorler

 

Kripto Paraların Fiyatını Etkileyen Faktörler

1-Arz ve Talep

Arz ve talep her finansal varlıkta ve her hizmette olduğu gibi bizim konumuzda da fiyatların artmasında rol oynayan en önemli taraflardan birisi olabiliyor. Çünkü bir şeyin fiyatını onun ne kadar elde bulunduğu ve ne kadar ilgi gördüğü belirler. Tam olarak bu olayda öyle… Mesela bir örnek verelim ve Ripple diyelim. RP’nin şu an ki arzı 45 Milyar olması bu paranın 2018 yılında gördüğümüz gibi 3 USD sınırlarına ulaşamamasına neden olmuştur.

2-Madencilik

Bu sektörde fiyatları arttıran veya azaltan yani kısaca etkileyen diğer faktörlerden biriside madencilik yapmaktır. Bu sektördeki paralardan birisini düşünelim. Bu paranın madenciliği ne kadar zorsa, fiyatı da o kadar yüksek olur. Örnek olarak BTC diyelim. BTC madenciliği ne kadar zor olursa BTC’ninde fiyatı o kadar çok artar. Bu şekilde madencilik konusunu da kripto Paraların Fiyatını Etkileyen faktörlerin arasına alabiliriz.

3-Politik ve Yasal Durumlar

Bu sektörü merkezsiz olması ve herhangi bir kişi yada kurum tarafınca kontrol altına alınmış olmaması sebebiyle birçok ülkenin de şüphe ile yaklaştığı bir sektör durumunda. Dolayısıyla ülkeler bu özgürlük alanının kötü amaçlarla kullanımlara aracı olmamasını istiyor ve buna göre düzenlemeler getiriyor. Bu düzenlemeler de kripto para kullanımını belirli bir bölge için direkt etkiliyor ve bu konum fiyatlara da yansıyor. Merkezi olmayan bu sektörün bir otorite tarafınca çok fazla kontrol altına alınmak istenmesi fiyatlara negatif yansıyabileceği benzer biçimde, iyi bir düzenleme getirilmesi de kripto para kullanımının benimsenmesini artırabilir ve fiyatlarda pozitif tesir oluşturabilir.

kripto-para-fiyatları-neden-artar

4-Kullanılabilirlik

Piyasaya sürülen her kripto yani dijital para biriminin önceden belirlenmiş bir projesi vardır. Sadece bu proje belirli bir amaca hizmet etmiyor, insanoğlunun hayatını kolaylaştırmıyor ve bir kullanılabilirlik sunamıyorsa bu durum fiyatlara da negatif yansıyabilir. Örnek olarak Ethereum parasının projesi yapımcılarının kendi merkezi olmayan uygulamalar geliştirilebilecek bir altyapı sunmaktı. Bu amaca doğru bir yaklaşım sunan ve kaliteli bir ekiple projenin geliştirilmesini devam ettiren Ethereum para birimi şu anda birçok projeye ev sahipliği yapıyor. Bu da Ethereum tarafına zaman içinde birlikte oldukça pozitif yansımış durumda.

5-Haberler ve Medya

Olumlu ya da olumsuz haber medyası piyasayı etkileyen en önemli faktörlerden bir diğeridir. Bunu bir örnek ile açıklamamız gerekirse, bir kripto yani dijital paranın hacklenme olayına maruz kaldığının duyurulması insanların tüm paralarını kaybetme korkusuna neden olur ve bu nedenle kripto para biriminde bir satış baskısı oluşturup fiyatları negatif etkileyecektir. Diğer tarafta ise bir kripto paranın önemli bir iş ortaklığına imza atması veya altyapısında önemli gelişmeler bulunduğunun duyurulması insanların bu projeye olan inancı ve güvenini artıracak, bu kripto para birimi üzerinde pozitif yönde bir hava oluşturarak fiyatların yükselmesini tetikleyebilecektir.

kripto paraların fiyatını etkileyen faktörler adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler.  🙂 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.