ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

kredi kartı manyetiği neden bozulur

kredi kartı manyetiği neden bozulur?            ❌

Kredi kartının çipi neden bozulur’a bakmadan önce gelin kredi kartı nedir öncelik ile ona bakalım.

kredi-karti-manyetigi-neden-bozulur

İlk olarak kredi kartının gelişmesinden önce banka kartı 1946 yılında JOHN BİGGİNS tarafından geliştirildi daha sonralarda ise 1949 da DİNERS CLUB tarafından bugünkü kullanılan kredi kartı modelinin ilk şekli seyahat ve eğlencelerde kullanılan haliyle kullanıcılara sunulmaya başlandı. Ülkemizde ise ilk kredi kartı 1968 de DİNERS CLUB tarafından olmuştur.

 

Plastik malzemelerin üstüne manyetik alan ve numaralar eklenmesiyle oluşan bu kartların en önemli özelliklerinden biride kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmak. Kredi kartlarıyla yapılan alışverişler de alış veriş yapılan mağazaya değil bankaya borçlanırız. Finansal kuruluşlar ve bankalar müşteriye otuz (30) günlük süre tanır ve müşteriye hesap bildirimi yapmak zorunluluğu vardır. Bankalar BDDK dediğimiz (bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu) tarafından denetlenip düzenlenmektedir.

Kredi Kartı Manyetiği Neden Bozulur?

Şimdi gelelim kredi kartlarının neden bozulduğuna kredi kartının genelde manyetik alanı yani çipi bozulur bunun çeşitli nedenleri olmakla birlikte

✔Sıvı ile temas sonucu bozulma

✔Kartların manyetik alanlarının teması

✔Manyetik özelliği olan cihazlarla temas etme sonucu bozulmalar

✔Olarak kullanım süresinin bozulması nedenlerinden kartların bozulması                      gerçekleşmektedir.

1-) Kredi yada banka kartlarının sıvıyla temas etmesinin olasılığın az olduğunu düşünsek de en çok sıvı ile temaslardan dolayı çipi bozulan kartlar en ufak bir ter, yağmur damlaları yada sıvı dolu bardağa düşürme yada sıvı dolu bardağın birden kartın yada cüzdanın içine dökülmesi sonucu kart çipleri bozulabilmektedir.
2-) Kartların manyetik alanların teması yani birden fazla kart kullanan insanların kartların manyetik alanlarının bir birine teması yada kartların birbirine sürtünmesi sonucunda kart çipleri bozulabilmekte ve kartlara, kart çiplerine zarar verebilmektedir. Bu türden bozulmaları engelleyebilmek için kartları üst üste koymamak yada yan yana getirmemek de önemli ki artık ehliyet ve nüfus cüzdanlarımızın da çip ile çalıştıklarını düşünürsek bu tür kartlar ile de yan yana yada sürtünmelerini azaltmak oldukça önem arz etmektedir.
3-) Manyetik özelliği olan cihazlarla temas cihaz- kart yada kart -kart, cihaz-kart özellikleri veya mr, röntgen gibi hastanelerde bulunan radyasyon yayan yani manyetik alanı kuvvetli cihazlar da kartların çiplerini bozabilmektedir. Kart manyetiği denildiğinde sadece kredi yada banka kartlarının aklımıza gelmesi doğal olsa da toplu taşıma kartlar, sim kartları(cep telefonu),iş yerlerinde kullanılan yemek ve giriş-çıkış kartları gibi onlarında manyetik alanlarının olduğu aklımızın bir köşesinde bulunsun.
4-) Kart sürelerinin dolmasından kaynaklı olarak da kart manyetiği bozulmakta ve hatta kullanılmamaktadır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki; kartın bir kullanım sayısı yani ömrü vardır bu yüzden kartlar bozulabilir ve hatta kullanılmaz hale gelebilirler.

Kredi yada banka kartları bozulduğu yani çiplerinin bozulması yada arızalanması durumlarında evde tamir etmek yerine ilgili kurum, kuruluş, banka veya mobil bankacılıkta müşteri temsilcilerine başvuru yapılmaları son derece önem arz etmekte çünkü tamir etmek isterken sağlığımıza ciddi ve kalıcı zaralar verebiliriz.

Bir de küçük hatırlatmamız olacaktır ki, banka yada kredi kart numaralarını kimse ile paylaşmamalı, resimlerini çekmemeli, kartımızı kimselerle paylaşmamalıyız çünkü kartlarımızın üzerinde bulunan renkli ince şeritli olan kısmı kartın manyetik alanının olmasından kaynaklı temassız özelliği de olmakta ve kayıp yada çaldırdığınızı anladığınız anda kartınızı kapattırıp yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

Son olarak da bazı kartlarda temassız ulaşım olmak yanında toplu taşıma araçlarında akbil olarak kullanılabilmekte ve otobüsün kalabalık anında bindiniz yada kalabalık olmasına gerek kalmadan otobüslerde bulunan akbil basılan cihazın yanından geçerken ruhunuz bile duymadan para çekilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.