ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Kitlesel Fonlama Yani “Crowdfunding” Nedir?

                                                Kitlesel Fonlama Nedir?

Kitlesel fonlama, bir proje veya ürünün dijital platformlar aracılığıyla tanıtılıp gerçekleştirilmesi için, ihtiyaç duyulan fonun yine bu platformlar üzerinden temin edilmesidir.

Fikir ve düşüncelerini yatırımlarla reel ortama ulaştırmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük zorluk bu konuda onlara destek olacak sermayeyi bulmaktır. Sermaye bulduklarında hayallerinde tasarladıkları ürün, mal ya da hizmeti alıcısına sunmaları ve kazanç sağlamaları mümkündür. Bu tarz yatırımcıları bulup hayallerini anlatmaları ve karşılığında destek almaları çok zor bir süreçtir.

Özellikle piyasaya yeni çıkacak olan bir ürün, mal ya da hizmet için destek olacak sermaye sahibi bulmak çok büyük bir şans gerektirir. Son zamanlarda kitlesel fonlama olarak adlandırılan bu sistemde yatırımcıların hayallerine daha kolay kavuşması sağlanır. İngilizce olarak crowdfunding olarak adlandırılan bu sistemin Türkçe karşılığı kitlesel fonlamadır. Peki kitlesel fonlama nedir? Bir proje veya girişim birbirini tanımayan bir grup insan tarafından ve internet bankacılığıyla finanse edilir.

kitlesel-fonlama-nedir.

Bu insanlar internet aracılığıyla birbirini bulan ve destek veren kişilerdir. Aracısız olarak işlem yapılır. Yatırım yapmak isteyen kişilerle yatırımlarını değerlendirmek isteyen kişiler aynı platformda bir araya gelirler. Bu destek yatırımı yapan açısından minik bir tutar olsa da projenin sahibine olacak katkısı çok büyüktür.

İnternet dünyasının her konuda hakimiyet sağladığı günümüzde kitlesel fonlama kullanmak ve ürünün prototipiyle yatırımcıları ikna edip sermaye kazanmak da kar getiren bir yol olarak kullanılır. Ekonomide yeni uygulamalar sayesinde sermayeye ve yatırımcılara ulaşmak daha mümkündür. Bunu denemek ve değerlendirmek size kalmıştır.

Kitlesel fonlama siteleri aracılığıyla sermayesi olmayan kişiler projelerini hayata geçirebiliyor. Bu sayede yeni fikirlerin desteklenmesiyle yeni projeler ortaya çıkıyor. Ayrıca bu fonlar sayesinde yeni iş yapmak isteyen yatırımcıların önlerine bir fırsat sunulmuş oluyor. Böylece iş fikirlerini tatbik etmek için motivasyon kazanmış oluyorlar.

Kitlesel fonlama nedir sorusunu inceleyecek olursak sermaye ihtiyaç duyan fikir ve proje sahiplerinin genelde bağış usulü olarak yapılan yardımlarla sermaye kazanmalarını sağlayan bir sistemdir diye cevaplamak mümkündür. Bağış usulü olan bu sistemde bağışçı 1 dolar ya da daha fazla destek de bulunabilir. Fikir veya proje sahibi olan kişiler pazarlamak istedikleri ürünse bir prototipini yapıp bağışçılarına denemeleri için gönderebilir.

Projeleri gerçekleştiğinde ürünleri ücretsiz olarak destekleyen kişilere gönderebilirler. Bunun yanı sıra hediyelik eşya veya teşekkür yazısı gibi destekçilerinin gönlünü alabilecek ufak jestler de yapılabilir. Bazı durumlarda destekçilerini sponsor olarak göstererek onların reklamını da yapma seçenekleri olur.

Kitlesel Fonlamanın Unsurları Nelerdir?

  • projenin sahibi
  • projeyi fonlayanlar
  • Dijital Platform (web sitesi)

 kitlesel-fonlama-anlami

Kitlesel Fonlama Kanunu Nedir?

Kitlesel fonlama kanunu kısaca kitle toplama platformları aracılığıyla belli esaslar dahilinde para toplamaktır. Bu kanunda uyulması gereken esaslar ve konular detaylı olarak belirtilmiştir. Bu esas ve konulara uyularak işlem yapılması zorunluluğu vardır.

Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler kısaca Kobi olarak adlandırılır, sahip oldukları fikir ve projeleri hayata geçirebilmek için maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu desteği bankalar aracılığıyla sağlamak mümkündür. Ancak yeni bir işletme ve fikirle bankalara gidildiğinde kredi alma şansı azalmaktadır. Kredi çekmek istendiğinde kredi notu önemlidir ve yeni işletmelerde bu değerlendirme işletme sahibinin durumuna göre yapılır.

Bir diğer alternatif projelerini anlatınca ilgi duyup onlara yatırım yapabilecek melek yatırımcı bulmaktır. Bu da günümüz koşullarında çok zor olan bir yöntemdir. Sadece hayalden ibaret olan bir projenin sermaye bulup işlerini uygulama geçirebilmesi için en olası ve denenebilecek yöntem olarak kitlesel fonlama görünmektedir. Ama yeni girişimci ve yeni şirket olduğunda, işler daha da zorlaşıyor.

Mevcut olmayan fikirler ve planlardan oluşan bir projenin olma olasılığını değerlendirebilecek vizyon sahibi yatırımcıları bulmak piyasa koşullarında zorlayıcıdır. Kitlesel fonlama bu konuda fikir sahiplerine destek ve umut olur. Bu sayede yeni girişimlerin ve işlerin yolu açılır.

Emlak Balonu Nedir? ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.