ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

İnternet Bankacılığı Veya Mobil Bankacılık Nedir?

                                   İnternet Bankacılığı Nedir Ne İşe Yarar?

Devir Mobil Bankacılık Devri

Gelişen teknolojiler sayesinde her alanda internet üzerinden işlem yapılmaya başlandı. Bu teknolojilere uyum sağlamak isteyen büyük ve küçük tüm işletmeler kar elde edebilmek için altyapılarına daha fazla yatırım yapmaları gerektiğinin farkına vardı. Bu yatırımları yapan işletmelerin başında para ve para piyasalarının akışının gerçekleştiği bankalar gelmektedir.

internet-bankaciligi-nedir-ne-ise-yarar

Bankalar teknolojiye yatırım yapıp, altyapılarını güncellediler ve müşterilerinin birkaç bilgiyle girip kayıt olabilecekleri ve sonrasında bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri bir sanal ortam oluşturdular. İnternet bankacılığı nedir sorusunun cevabı olarak banka müşterilerinin mevcut bankalarının internet sitesinde kişisel bilgilerini kullanarak bir hesap oluşturması ve şifre belirlemesinin ardından, bankacılık sınırları dahilinde yapabileceği tüm işlemleri güvenle gerçekleştirebileceği bir ortamdır diyebiliriz.  

İnternet bankacılığı başvurusu nasıl yapılır?

 internet bankacılığı başvurusu yapabilmek için öncelikle bir hesabınızın olması gerekmektedir. Mevcut bir bankanız varsa, bankanızın internet sitesine girip kullanıcı bilgilerini oluşturmanız gerekir. Eğer ilk defa işlem yapacaksanız hangi bankada hesap açmak istiyorsanız ona başvurup, başvuru işlemlerinin ardından onay geldikten sonra açılan hesabınız için internet bankacılığı kullanımına başlarsınız. Bir kullanıcı adı ve şifre oluşturduktan sonra onay için gelen sms bilgilerini girmeniz gerekir. Bu sms bilgisi sayesinde işlemin sizin tarafınızdan yapıldığının teyidi alınmış olur. Güvenlik önlemleri dahilinde yapılan bu işlem doğru olmazsa hesabınızı kullanamazsınız.

İnternet Bankacılığı Kullanmak İçin Şifre Nasıl Alınır?

 internet-bankaciligi-hakkinda

Bankacılık işlemlerini olabilecek en güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için internet bankacılığını kullanmanız gerekir. Bu sayede evinizden ya da iş yerinizden çıkmadan işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmaya başlamadan önce hesabınızın olduğu bankanın internet sitesine girip kullanıcı bilgilerinizi kaydetmelisiniz ve şifre oluşturmalısınız. Bu şifreyi telefon bankacılığı kanalıyla müşteri hizmetlerine başvurarak alabileceğiniz gibi,

 

ATM’lerden de alma şansınız var ayrıca internet bankacılığı işlemlerini yapmadan önce giriş menüsündeki “şifre al” seçeneği tıklanarak da kolayca şifre sahibi olunur, bir diğer alternatif de bankanızın mobil uygulamasını indirip şifre alabilirsiniz. Şifrenizin güvenlik amacıyla önem taşıdığını unutmayın ve sadece sizin bilebileceğiniz bir şifre oluşturmaya özen gösterin.

İnternet bankacılığı kullanımı için bankanızın internet sitesi ve mobil uygulamaları aracılığıyla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Neler Yapılabilir?

İnternet bankacılığıyla para çekme, yatırma, kredi kartı borcu ödeme, faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verip ödeme, şans oyunları oynama, kredi borcunuzu ödeme, çeşitli vergilerin ödenmesi, yatırım ve birikim işlemleri, döviz alım satımı, eft, yurtdışı para transferi, hisse senedi alma, bireysel emeklilik poliçelerinizi oluşturma ya da ödemelerine devam etme ve bunun benzeri tüm bankacılık işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirirsiniz.

İnternet bankacılığı kullanmak için gereken bir bilgisayar veya akıllı telefondan internete girip bankanızın sitesinde işlem yapmaya başlamaktır. Bu kullanım için gereken en önemli şey öncelikle bir banka hesabınızın olmasıdır. Sonrasında internet bulunan bir ortamdan bankanızın internet sitesine girip işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bankalar gelişen teknolojik koşullara uyum sağlayıp altyapılarını güçlendirdi. Bu sayede bankacılık işlemlerini hızlı ve kolay bir yolla yapma şansına sahibiz. Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek için internet sitesinde size uygun yatırım araçlarını seçebilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetleriyle görüşüp yatırımlarınızı yönlendirebileceğiniz alanlarda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzman kişilerden alacağınız yatırım yönlendirmeleriyle kar elde etme şansını yakalarsınız. İnternet bankacılığı sayesinde yatırımlarınızı dilediğiniz yerden gerçekleştirirsiniz. Eski zamanlardaki gibi bilgi almak ve işlem yapmak için saatlerce sırada bekleyip vakit kaybetmenize gerek yok. İnternet bankacılığı evinizin güvenli ortamından çıkmanıza gerek kalmadan bankanızı sizin ayağınız getiriyor.

Sevdiklerinize acil ihtiyaçları durumunda bir tıkla para gönderme şansı sunuyor. Bu ve benzeri tüm bankacılık alanındaki işlemlerinizi internet bankacılığıyla dilediğiniz saatte yaparak çalışma saatleri dışında da işlem yapma şansına sahip olursunuz. Yoğun bir iş gününün ardından ödemeyi unuttuğunuz fatura ya da borçlarınız için bir tıkla işlem yapabilirsiniz. Bu sayede borçlarınız ya da para gönderimleriniz ertesi sabah göndermek istediğiniz hesapta olur. Her türden kullanıcıya avantaj sunan bu sistemden faydalanmaya başlamak için bankanızla görüşün ve internet hesabınızı oluşturun.

Mobil uygulamalar sayesinde cep telefonunuzdan bile rahatlıkla kullanım yapabilirsiniz. Gelişen teknolojiye uyum sağlayan sistemleri takip etmek için sizin de teknolojiye uyumlu bir hal almanız gerekmektedir. Günümüzde teknolojiye uyum sağlamak için sadece bir telefon bile yeterlidir. Yüksek maliyetli bilgisayarlar almak yerine sahip olduğunuz telefon ve internet sayesinde bankacılık işlemlerinizi güvenle ve kolayca yapmanızın önü açılmıştır.

İnternet Bankacılığı Nedir Ne İşe Yarar?

internet-bankaciligi-nedir-ne-ise-yarar-mobil.

   Troy Kartlar Nedir?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.