ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

İlk Amerikan Otomobilini Yapan Henry Ford Kimdir?

680

                     Henry Ford Kimdir?

Henry Ford 1863 yılının Temmuz ayında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan Dearborn kenti yakınlarında doğmuştur. Tam adı Henry Martin Ford olan bu çocuk altı kardeşin en büyüğüdür.  Küçük yaşta annesini kaybeden Ford hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye başlamıştır. Mekaniğe, bilime ilgisi olan Ford, annesinin kaybından sonra kendini bu alandaki çalışmalara daha fazla adamıştır.

 

ford-atolye

Küçük bir çocukken arkadaşlarıyla top oynamak yerine o saatleri ve makineleri arkadaş edinmiştir. Böylelikle daha 15 yaşındayken kendine derme çatma bir atölye kurmuştur. Bu atölyede bilimsel araştırmalar ve denemeler yapmıştır. Ford bu azmi ve başarısı sayesinde ilk buharlı makinesini yine bu atölyede türlü imkânsızlıklar dâhilinde yapmıştır.

 

 

ford-arabaFord 1890 yılında Clara J.Bryant isimli kadınla hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten bir tane çocukları olmuştur. Bu dönemde iş arayan Ford, Edison’un kurmuş olduğu  Illuminating Company şirketinde mühendis olarak işe başladı. İcat ve bilimsel araştırmalara çok meraklı olan devam eden başarıları sayesinde bu şirkette de kısa sürede parladı. Bu sayede işe başladıktan iki yıl sonra başmüfettişliğe terfi etmiştir. Bu şirkette çalışırken Edison ile de yakın arkadaş olmuşlardır.

 

henry-ford-kimdir

Henry Ford işten arta kalan zamanlarında ailesiyle vakit geçirmek veya dinlenmek yerine bu zamanını bilimsel araştırmalar yaparak geçirmiştir. Buharlı makineden sonra aklına otomobil yapmayı koyan Ford bunun için işten arda kalan tüm zamanı yeni fikirlere üretmeye harcamıştır. Bunca çalışmayla kendi evinde ilk tek silindirli benzin motorunu üretmiştir.

 

Ford artık kendi çalışmalarını üretmek istiyordu ve bu yüzden Illuminating Company şirketinden ayrılmıştır. Edison ile arkadaşlığı devam eden Ford birçok ortakla beraber hayallerinin şirketini, Detroit Automobile Company’i 1899 yılında kurmuştur. Ne yazık Ki Ford ilk motorlu aracını denerken, Avrupa’da otomobil yapılmıştır. Ve bu durum piyasanın kötü işleyişi yüzünden şirketin iflas etmesine neden olmuştur.

Henry Ford Ünlü Ford Motor Company Şirketini Nasıl Oluşturdu?

ford-logo

Henry Ford üretim anlayışı doğrultusunda Ford önderliğinde 1904 yılında kurulmuş bir şirkettir. Ford’un otomobil üretimi konusundaki düşünleri otomobil tarihini değiştirecektir. Ford’un yapmış olduğu Quadricyl (dört tekerlekli) adlı ve iki vitesi olan aracın geri vitesi bulunmamaktaydı. Ford bu çalışmasını Ford Motor Company adlı şirketinde geliştirmek istemektedir.

 

Ford’un şirketi kurduğu dönemde diğer otomobil yapımcıları otomobil parçalarını kendileri üretmemektedir. Bu parçaları üreten fabrikalardan tek tek satın almaktadır ve sonrasında parçaları birleştirip otomobil yapımına başlamaktadır. Ford’un kurduğu Ford Motor Company şirketi ise, otomobilinde kullanacağı tüm parçaları kendisi üretmektedir. Ayrıca üretilen her bir parçanın aynı kalitede ve aynı standartta olmasına dikkat edilmiştir.

 henry-ford-araba.

Henry Ford T modeli adlı aracını piyasaya sunmuştur. Sorunsuz çalışan ve diğer otomobillere göre daha ucuz olan bu otomobil piyasaya sunulduğu andan itibaren çok beğenilmiş ve satışları arttırmıştır. Bu sayede şirkete büyük bir başarı ve sermaye kazandırmıştır. Birçok üretim siparişi alan Ford üretim hızının yeterli olmadığını düşünmüştür ve bunun için çalışmalara başlamıştır.

 

ford-markasi.

Ford 1913’te en önemli fikri olan ve yine tarihe geçecek bir uygulamayı ortaya koymuştur. Bu uygulamanın adı üretim bandıdır. Üretim bandı fikrini yeni yatığı büyük fabrikada uygulamaya sokmuştur.  Böylelikle artık işçiler parça üretimi sırasında bir otomobilden diğer otomobile gitmemekte ve bunun yerine işçiler sabit kalıp ve otomobil parçaları işçilerin önüne gelerek üretimde hızlığın arttırılması düşünülmüştür.

Her işi farklı bir parçayı otomobilin uygun yerine eklemekte ve böylelikle parçadan bütüne gidilip otomobilin tamamı ortaya çıkmaktadır. Bu uygulama çağında adının sıkça anıldığı ve diğer şirketlerin de uyguladığı bir uygulama olmuştur. Böylelikle daha fazla otomobil, daha ucuza ve daha hızlı bir şekilde üretilmiştir. 1918 yılına gelindiğinde ise Amerika Birleşik Devletleri’nde ki otomobillerin yarısını Ford’un T modeli otomobili oluşturmaktadır.

Zamanın Devrimcisi Henry Ford Hikâyesi Nedir? 

 

Henry Ford zamanında başarıdan başarıya koşarak devrim yaratan bir iş adamıdır. Çocukluğunda fakir ve zorlu bir yaşam sürdüren Ford çalışmayı hiç bırakmamıştır. Sürekli araştırma ve icat denemeleri yaparak hatalarını düzeltmiştir. Ve dünyaya unutulmaz bir iz bırakmıştır. Dünyada şu an bile Ford’un oluşturduğu sistemleri kullanan birçok şirket vardır.

Ford Motor Company şirketinde ciddi başarılar elde eden Ford işlerini sürekli büyütmüş ve geliştirmiştir. Oluşturduğu T modelinin yanında bir de A modelini piyasaya sunmuştur. Bunun yanında traktör yapımına başlamış ve kısa sürede satışları artmıştır. Yeni çalışmalar peşinde olan ve sürekli üretmek isteyen Ford yolcu ve kargo uçakları üretimine de başlamıştır.

Birçok ülkede fabrikalarını kuran Ford Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında otomobil üretimini silah üretimine çevirmiştir. Bu durum sayesinde çok paralar kazanmıştır. Savaş için silah üreten Ford barış için de çeşitli vakıflar kurmuştur.

Ford şirket yönetimini oğlu Edsel Ford ölünceye kadar ona bırakmıştır. Oğlu ölünce tekrar yönetime geçmiş otomobil üretmeye ve barış politikalarını sürdürmeye devam devam etmiştir.  Ölmesine yakın şirketini torunu Ford II’ye bırakmıştır. 1947’de Dernborn’daki evinde beynine pıhtı atması sonucu ölmüştür.  Ve geriye birçok başarılara imza atan bir hayat hikâyesi bırakmıştır.

 

 henry-ford-resmi       ford-arabalari.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.