ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Genesis Block Nedir?

Genesis Blok Nedir?

Genesis blok dijital paraların blok zincirinin başlangıç bloku olarak isimlendirilir. Genesis block olarak da karşınıza çıkabilir. Bazı kişiler tarafınca genesis bloğu “blok 0” yahut “blok 1” isimleri ile de anlatılmaktadır. Blok zincirinde yer edinen her blok, kendinden bundan önceki bloğa dair izler taşımaktadır. Ancak başlangıç bloku diye bilinen genesis blokta bu izler ile karşılaşılmamaktadır. Bundan dolayı ilk bloklar kripto para zincirlerinde hazır biçimde yer almaktadırlar.

 genesis-blok-nedir

Genesis Blok Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Genesis bloğu blok zincirinin ilk halkasıdır. Diğer blokların bundan önceki blok ile ilişkili yapıları vardır. Genesis bloku başlangıç bloku olduğu için diğer bloklarla ilişkili bir temeli olmadığını düşünebilirsiniz. Sadece genesis bloğu da zincirin iyi mi devam edeceğinin işleyiş izlerini taşımaktadır. Genesis blokları işlem bloklarının temelinin inşa edilmesinde gereksinim duyulan bütün değişkenlere yön verebilmektedir. Bununla birlikte bu ilk blok format hakkında özet bilgilerin de taşıyıcılığını üstlenmektedir.

İlk Genesis Bloğa Ne Oldu?

Dünyayı kripto paralarla ile ilk defa tanıştıran Btc yani bitcoin, Genesis blokun da dünyadaki ilk örneğinin sahibidir. Btc’nin Genesis bloku Satoshi Nakamoto tarafınca alışılmadık bir şekilde oluşturulmuş olması ile dikkat çekmektedir. İlk blokun ödül miktarı tam olarak 50 Btc’ye karşılık geliyordu. Ancak Btc yani bitcoin’in oluşturucusu Nakamoto bu 50 btc’yi harcama yapmaya ve kullanmaya kilitli olarak oluşturdu. Asla harcanamayacak olan bu 50 Btc Satoshi Nakamoto’nun hesabında yer almaktadır. Satoshi Nakamoto ilk blokta yaptığı değişik ve alışılmadık bir diğer şeyle de Btc yatırımcılarını şaşırttı. Bitcoin zincirinin ilk bloğuna bir mesaj gizledi. Belki de asla bilinemeyecek bu ileti hala kripto para dünyasında büyük bir merak mevzusudur.

Bitcoin Genesis Bloğuna Tarih Attı

Satoshi Nakamoto, dünyanın ilk dijital yani kripto parasının başlangıç noktasına tarih vermeyi de ihmal etmedi. Bitcoin devrinin başladığı tarihi Genesis blokuna çok şaşırtıcı ve ilginç bir yöntemle eklemeyi başardı. Satoshi Nakamoto o tarihe ait bir gazete başlığını ilk bloğuna ekledi. Burada şaşırtıcı olan kısım The Times gazetesi içinden Nakamota’nun block’a eklemeyi istediği başlığın bankalarla ilgili olması oldu. 

Bitcoin Nedir?

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato uçtan uca koruma altına girmiş olan elektronik ödeme sistemi olan Btc’ye dair teknik yazılarını paylaştılar. Böylece Bitcoin merkezi olmayan, üçüncü taraf müdahalelere karşı savunmalı dijital yani kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 senesinde halka açık bir ağ olarak kullanıma başlandı. Bu olaylardan sonra da Bitcoin, ilk başarılı dijital para olarak “1. Nesil blockchain” olarak isimlendirildi. Yapısı sayesinde çok ama çok kısa bir zaman içerisinde günümüz finansal düzenine karşı yükselmeye başladı. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi oluşturan bireyin kim bulunduğunu bulmak olanaksızdır. Btc yani bitcoin Blockchain ağında onaylanan ve yapılan işlemler, yapısından dolayı asla geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.