ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Finansal Okuryazarlık Nedir, Neden Önemlidir?

Finansal konuların doğru bir şekilde alınması için gerekli olan bilgi ve donanıma sahip olmak demektir.

                                    Finansal Okuryazarlık Hakkında Her Şey

Finansal okuryazarlık nedir? Finansal konuların doğru bir şekilde alınması için gerekli olan bilgi ve donanıma sahip olmak demektir. Finansal okuryazarlık becerisini kazanabilmek için bireyin kendisini ekonomi alanında geliştirmesi gerekir. Finansal okuryazarlık, kişisel finans ve para yönetimi yapabilmeyi ve bunu bilmeyi gerektirir. Bununla birlikte, kişisel finans ve para yönetiminin günlük yaşamda da etkili olarak uygulanabilmesi de çok önemlidir. Bu sayede bireyler, ekonomi ve finans alanlarında bir problem ile karşılaştıkları zaman doğru kararlar alabileceklerdir. Finansal okuryazarlık kavramı ilk kez 1990’lı yılların ortalarına doğru pek çok Dünya ülkesi için öncelikli olarak ortaya çıkmıştır. 

finans-nedir

Finansal Okuryazarlığa Nereden Başlamak Gerekir? 

Finansal okuryazarlık mevzusunda kendi bilgi birikimlerinizi ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ek olarak, şehrinizde varsa eğer, finansal okuryazarlık eğitimlerine katılabilir, kitaplar okuyabilir veya Konu para gibi ücretsiz kişisel finans kaynaklarından yararlanabilirsiniz. 

Finansal okuryazarlık eğitimi nedir?

Finansal okuryazarlık eğitimi, kişiyi finans alanında bilgilendirir ve kişiye para yönetebilme beceresini sağlamayı amaçlar. Finansal okuryazarlığın temellerini oluşturan sekiz ana mevzu bulunur. Bu mevzuları inceleyebilir, informasyon ve becerilerinizin güçsüz olduğunu düşünürseniz bu konular üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Böylece finansal beceri kazanmaya bir yerlerden başlamış olmuş olursunuz. Finansal okuryazarlık eğitimi için bilgi birikimi ve becerilere sahip olmanız gereken mevzular vardır. Bunlar aşağıda detaylı olarak sıralanmıştır:

 • Birikim: Yatırım ve birikim yapabilmek için sahip olmanız gereken şeyler, bilgi ve becerilerdir. Bu, mevduat hesapları, faiz, menkuller şeklinde yatırım çalgılarına mevzu kavramları anlayıp pratikte uygulayabilmeniz anlamına gelir. 
 • İstek ve İhtiyaç Yönetimi: Gıda, barınma ve ulaşım gibi benzer biçimde olmazsa olmaz gereksinimlerinizi anlama ve karşılayabilme becerinizdir. Başarılı olmak için, dilek-ihtiyaç ayrımını anlamanız önemlidir. Bugün temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için yaptığınız harcama gereksinimdir ancak çalışır durumdaki akıllı telefonu üst modeliyle değiştirmek gibi. 
 • Bankacılık: Hesaplarınızın yönetiminin ince detaylarını ifade eder. Bu, hesaplarınızı, nasıl çalıştıklarını ve sahip olduğunuz masrafları ya da şartları anlayabilmeniz anlamına gelir. 
 • Sigorta: Sağlık sigortası, yaşam sigortası veya hırsızlık sigortası benzer biçimde ürünleri anlamayı gerektirir. Sigortalarda istisnalar ve kapsam seviyeleri, üzerinde durulması gereken mevzular içinde yer alır. 
 • Borç Yönetimi. Kredi alma, kredi kartı kullanma ve borçlarınızı denetim altında tutma becerinizdir. Lüzumlu şartlar, masraflar ve faiz oranları borç yönetimi konusuna dahil edilir. 
 • Kredi Yönetimi: Kredi notunuzu iyi bir seviyede tutma informasyon ve becerileri gerektirir.
 • Emeklilik: Genel olarak bütçe ve tutum şeklinde yukarıdaki mevzuların birçoğunu içerir, özellikle bireysel emeklilik gibi daha belirli materyalleri de anlamanızı gerektirir. 

 

finansal-okuryazarlık-nedir

Finansal Okuryazarlığın Önemi Nedir? 

Para ve ekonominin günlük yaşantımızda yaşamsal bir rol oynadığı düşünürsek herkes en azından finansal okuryazarlık konusunda bilgili olmalıdır. Yuva kurma, yeni bir ev satın veya araba satın alma ve emeklilik şeklinde durumlar göz önüne alındığında, yaşam finansal öneme ait kararlarla doludur. Bu aşamada da insanların aldıkları veya alacakları finansal kararlar mevzusunda bilgi ve yetenek sahibi olmaları ve bu kararların olası neticeleri ile nasıl çözüleceğini bilmek oldukça  önemlidir. Bu da ancak finansal okuryazarlıkla mümkün olabilmektedir. Ayrıca, her bireyin bir bütün olarak toplumun finansal sağlığına katkıda bulunabilmesi gerekmektedir. 

Finansal okuryazarlık, tüketicilerin emeklilikte gerekli olan geliri sağlamak için yeterince tasarruf etmelerine yardımcı olurken, iflas ve haciz ile netice olabilecek yüksek ve sıkıntı oluşturacak borç seviyesinden kaçınmak için çok önemlidir. Birkaç yıl önce, meydana getirilen bir araştırma, emeklilik için yüksek mali okuryazarlık planı olanların ve emeklilik için plan yapanların zenginliğini iki katına çıkardıklarını ortaya koydu. Tersine, düşük finansal okuryazarlığa sahip olanlar daha fazla borç alırlar, daha azca zenginlik kazanırlar ve finansal ürünler için gereksiz ücretler ödemektedirler.

Başka bir ifade ile, daha düşük finansal okuryazarlığa sahip olan insanlar kredi almakta ve her ay tam bakiyesini ödeyememekte ve daha çok faiz harcamaktadır. Bu grup ek olarak yatırım yapmıyor, borç problemi yaşıyor ve ipotek veya kredilerin şartları maalesef tam olarak anlaşılmıyor. Daha da endişe verici olan durum ise, birçok tüketici gerçekte olduklarından çok daha çok okur-yazar olduklarına inanıyor. Bu durumlar da ”finansal okuryazarlığın önemi nedir?” sorusuna cevap olmuş oluyor.

Finansal Okuryazarlığın Avantajları nedir? 

Finansal okuryazarlık nedir? Finansal okuryazarlık her kişinin ihtiyaç duyduğu temel bir yaşam becerisidir. İktisat, kişisel finans ve para yönetiminin temellerini anlamaya ve bu kavramların gündelik yaşamda uygulanmasına destek sağlar. Peki, finansal okuryazar olmak kişiye hangi avantajları sağlar? İşte finansal okuryazarlığın en büyük avantajları ve finansal okuryazarlık yardımıyla yapabileceğiniz şeyler:  

 • Finansal kararlarınızı doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz bu sayede zarar etmezsiniz. Küçük alışverişlerden başlayıp bütün büyük yatırımlara kadar her şey bu kararlara dahildir. 
 • Temel para yönetim becerileri kazanabilirsiniz. Paranızı doğru bir halde kullanmak oldukça önemlidir.
 • Türkiye veya dünya ekonomisi, faiz oranları, ipotekler ve krediler benzer biçimde finansal mevzuları anlayabilir, yorumlar yapabilir ve bu konulardaki bakış açınızı genişletebilirsiniz. 
 • Tüm yatırım materyallerini tanıyabilir ve paranızı nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusunda kesin kararlar alabilirsiniz. 
 • Finansal olarak istikrarlı kalarak ve yaşamınız süresince finansal özgürlüğe sahip olabilirsiniz. 
Son olarak, tüm bu informasyon ve becerileri elde ederek bilgili ve sorumlu bir birey olarak topluma katılmak mümkündür. Sevdiklerinizi bu konuda finansal okuryazarlığın yaygınlaşmasını için bilinçlendirebilirsiniz. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.