ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Ethereum Ne İşe Yarar?

Ethereum Ne İşe Yarar?

Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformdur.

Ethereum ile amaçlanan şey, kişisel bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından toplanılmasının engellenmesidir

İnternette yaptığımız alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya işlemleri,internet geçmişi gibi işlemler veriler halinde data banklarda kayıt altına alınırlar.Bu bilgilerin niçin ve kimler tarafından hangi amaçlarla kullanılacağı kimse tarafından öngörülememektedir. işte ethereum sayesinde yapılan bu işlemler tamamen anonim ve dağınık bir şekilde birçok farklı cihaz üzerinden saklanılmaktadır. Bu sayede internet merkezsiz bir platform olacağı gibi bilgilerde erişime kapalı bir olur.

Ethereum Nerelerde Kullanılır?

Ethereum sayesinde geliştiriciler merkeziyetsiz uygulamaları oluşturup onları dağıtırlar. Merkeziyetsiz bir uygulama (ya da dApp), kullanıcıları için belirli bir amaca hizmet edecek şekilde oluşturulur. Örnek verirsek, Bitcoin sistemi kendi kullanıcılarına çevrimiçi Bitcoin ödemelerini sağlayan eşler arası elektronik ödeme sistemi sunan bir dApp’dir. Merkeziyetsiz uygulamalar bir Blockchain ağı üzerinde çalışan koddan oluştuğu için herhangi bir birey ya da merkezi bir varlık tarafından müdahale veya kontrol edilemezler.

Merkezi hale getirilen hizmetler, Ethereum kullanılarak dağıtılabilir. örneğin bankalar tarafından aracılık hizmetlerine verilen krediler gibi bariz hizmetler veya oylama sistemleri gibi.

ethereum-ne-ise-yarar

Ethereum ayrıca Merkeziyetsiz Özerk Organizasyonlar (DAO) oluşturmak için de kullanılabilir. DAO, tek bir lidere bağlı olmayan tamamen özerk, merkeziyetsiz bir kuruluştur. DAO’lar Ethereum Blockchain’de yazılmış akıllı sözleşmelerin bir bütününde programlama koduyla çalıştırılır. Bu kod, geleneksel bir organizasyonun kurallarını ve yapısını değiştirmek, insanlar ve merkezi kontrol ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Bir DAO, kripto para satın alan herkes tarafından sahip olunan, ancak hisse senetleri ve sahipliklerine eşit olan her bir token yerine, kripto para sahiplerine oy hakkı tanımak için hareket eder.

Ethereum ayrıca başka kripto para birimlerinin geliştirilmesi için bir platform olarak kullanılabiliyor. Ethereum Vakfı tarafından tanımlanan ERC20 standardı sayesinde, diğer geliştiriciler bu standartı kullanarak kendi kripto paralarını oluşturabilir ve ilk para teklifi (ICO) ile para toplayabilirler.

Bu fon yaratma stratejisinde, kripto para birimi kurucuları yükseltmek istedikleri bir miktar belirleyerek bir topluluğa teklifte bulunurlar. İşin sonunda ise topluluk değişim karşılığında Ethereum alır. Son iki yılda ICO’lar aracılığıyla Ethereum platformuna milyarlarca dolar giriş yaptı ve dünyadaki en değerli kripto paralardan biri olan EOS, ERC20 standartında geliştirilen bir kripto para birimidir.

Ethereum, kısa süre önce benzersiz dijital varlıkları izlemek için ERC721 token’ı adı verilen yeni bir standart oluşturdu. Şu anda bu tür token’lar için en büyük kullanım durumlarından biri dijital kıtlıklardır; çünkü altyapı, kıt dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlamalarına izin vermektedir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin ile belirli işlemler yapılırken , Ethereum sayesinde çok farklı yazılımlar ile yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
  • Ethereum yenilikçi bir sistemdir.
  • Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması 10 dakika sürmektedir. Ethereum sistemin de bir blokun oluşma süresi 15 saniye olduğundan onaylama süresi çok daha kısadır.

Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği  ekran kartı(GPU) ile üretilmektedir.Bitcoin madenciliği ise özel üretim cihazlar ile yapılır.Madenci sayısının artmasına bağlı olarak Ethereum madenciliğininde zorlaşmasına böylece kazancından düşmesine neden olmaktadır.

Ethereum kim tarafından oluşturuldu?

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş, blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.