ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir Kısaca?

Enflasyon oldukça basit bir ifade ile alım gücünün düşmesidir. Toplumun ifade edişi ile hayatın eskiye oranla daha pahalı olması, fiyatların yükselmesidir.

Enflasyon nedir sorusunun cevabı bu yüzden paranın alım gücünün düşmesi olarak isimlendirilir.

Bu durumu ölçmek oldukça basittir. Çoğunlukla temel gıda ürünleri üzerinden veya altın gibi değerli madenler üzerinden hesaplanır. Enflasyon için örnek hesaplar yaparsak,

1000 TL maaş alan bir kişi bu sene fırına gittiğinde 100 ekmek alabiliyor diyelim bu kişi yine 1000 TL ile seneye gittiğinde 90 ekmek alabiliyorsa burada paranın alım gücü düşmüş demektir. Bu durumda arada kaybolan 10 adet ekmek enflasyonu ifade etmektedir. Altından örnek vermek gerekirse de eskiden 1000 TL ile 4 altın alabiliyorken bu şimdi 2 altına düşmüş olabilir. Temel gıdalar ve altın gibi değerli madenler üzerinden enflasyon oldukça basit bir şekilde hesaplanır.

Bu hesapları her sene TÜİK yayınlamaktadır ancak tabii ki TÜİK sadece birkaç madde üzerinden hesap yapmamaktadır. TÜİK hesabı da çeşitli malzemeler üzerinden yürür bu yüzden halkın hissettiği enflasyon ile veriler arasında birebir uyum olmayabilir.

Stagflasyon Nedir? En Zor Ekonomik Kriz

Enflasyon neden olur

enflasyon fazla tüketim sebebiyle ortaya çıkar. Paranın değer kaybetme sebepleri arasında birçok faktör vardır. Merkez bankaları tarafından karşılıksız para basılması paranın değerini düşürür. Sebebi ise arz-talep dengesi olarak ifade edilebilir. Bir şeyin sayısı çoğaldıkça değeri de düşer.

Fazla tüketim yine enflasyonu artıran bir faktördür, yine faiz oranlarının da enflasyonun düşmemesini ve artmaya yönelttiği söylenebilir.  Görüldüğü üzere enflasyonun artışı için birçok sebep sayılabilir ve bu sebepler daha da çoğaltılabilir.

                                                                                           Enflasyon nedir kısaca?

enflasyon-nedir-kisaca

Aşırı Enflasyon Nedir? Tüm Enflasyon Türleri Zararlı Mıdır?

Enflasyon için sınıflandırmalar yapılabilir. Bunların farklı isimlendirmeleri vardır: dörtnala enflasyon, sürünen enflasyon gibi ancak daha yalın hali ile üç tane sıralanabilir:

  • Çok düşük enflasyon: Yüzde 1’in altında görülen enflasyonlar da vardır. Bu enflasyonun görüldüğü ülkeler gelişmiş ve tüketimin az olduğu ülkelerdir. Japonya’da bir zamanlar yüzde 1’in altında enflasyona sahipken şimdi yüzde 1’leri yakalamıştır. Bu rakamlarda çok düşük enflasyon oranını ifade etmektedir.
  • Normal enflasyon: Normal enflasyon ideal olarak görülen, görülmesi de gereken enflasyon rakamlarıdır. Yüzde 7-8 gibi rakamlar için normal denilebilir.
  • Yüksek enflasyon: Yüksek enflasyon normalin üstünde seyreden ve ciddi düzeyde paranın alım gücünün düşmesine işaret eden enflasyon türüdür. Yüzde 20’nin üzerinde alım gücünün düşmesi yüksek enflasyon içerisinde görülmektedir.

Yani aşırı enflasyon nedir sorusunun cevabı olması gereken, ideal olan enflasyonun çok daha üzerinde seyreden alım gücü kaybıdır.

Normal enflasyonun hiçbir zararı olmadığı ve hatta yararı olduğu dahi söylenebilir. Enflasyonun çok düşük olması bir avantaj değil bir dezavantajdır. Enflasyonun ne çok yüksek olması gerekmektedir ne de çok düşük, dengeli ve ortada giden bir enflasyon zararlı değil, faydalıdır.

Enflasyon Yükselirse Ne Olur?  Enflasyonun Yükselmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Yüksek enflasyon alım gücünü düşürdüğü için özellikle halkı çok büyük ölçüde zorlayan bir durumdur. Daha çok gelişmemiş ve gelişmekte ülkelerde meydana gelen bu durum halkın yaşamını zorlaştırır. İnsanlar temel ihtiyaçlarını almakta dahi zorlanabilir, birçok alanda da harcamalarını kısma yoluna gitmek zorunda kalırlar.

Yani enflasyonun normal üstünde yükseliş göstermesi oldukça zararlıdır. Kısaca enflasyon yükselirse ne olur? Sorusunun cevabı halk yoksulluk çeker şeklinde cevaplanabilir.

Enflasyonun artmaması için yerli üretim artırılabilir ve yabancı ürünlere gösterilen ilgi azalabilir. Genel anlamıyla da tüketim aşağıya çekilebilir. Çok üreten ve az tüketen devletlerde enflasyon daha az olacaktır. Bunun dışında da devlet bazında çeşitli ekonomik işlemler yapılarak da enflasyon düşürülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.