ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Emlak Balonu Nedir? Emlak Balonu Ne Zaman Patlar?

                                                      Emlak Balonu Nedir?

Emlak denilince insanların pek çoğunun aklına ev gelir. Çünkü gittikleri pek çok yerde bu kelime ile karşılaşırlar.

Emlak balonu, değerinin kat ve kat üzerinde, bir hayli fazlası ile şişirilmiş ev fiyatına verilen addır. Yani tabiri caizce balon gibi bir anda şişirilir. Piyasa değerinin çok üzerinde fiyatlar açığa çıkar. Bu ev fiyatlarını düşürmek ise çok zordur. Çünkü ülke ekonomisi ile paralel bir şekilde fiyat şişirilir. Küçük bir grubun çabası ile de bu balon patlamaz.

Emlak balonuna şu an en iyi örnek verilecek şehir İstanbul’dur. Ev fiyatlarının yüksek fiyatları ile rekor kırmaktadır. Ülkenin doğu bölgesinden alınan 3+1 ev fiyatı ile İstanbul da alınan 1+1 ev fiyatı eş değerdir. Hal böyle olunca da kira fiyatları İstanbul için uçmuş durumda.

emlak-balonu-ne-ise-yarar

Emlak Balonu Patlarsa Ne Olur?

Bu balonun patlaması ev fiyatlarında da düşüş anlamına gelir. Yani piyasa değerinin çok fazla üzerinde olan fiyatlar piyasaya göre gerçek değerine ulaşır. Veya da gerçek değerinden aşağı fiyata ulaşır.

Peki bu balon patlarsa ne olur bunu inceleyelim. Günümüzde insanlar maaşlarıyla hem evi geçindirip hem de ev almakta bir hayli zorlanıyorlar. Normal maaşla çalışan bir kimse bir ev alabilmek için özellikle İstanbul’da 10 yıl 20 yıl çalışıyorlar. Uzun vadede birikim yapamayanlar ise bankalara giderek konut kredisi kullanıyorlar.  Konut kredisi ile de ev fiyatının yanında bir de bankanın faizi ekleniyor. Hal böyle olunca da insanlar evlerini kiraya vermek istiyor ve kira fiyatları da zamlı bir şekilde veriliyor.
İşte tam da bu durumda emlak balonu patlar ise fiyatlar bir anda düşer. Şu anda özellikle sıfır yapılan binaların fiyatı balon gibi şişirilmiş durumda. Örnek vererek açıklayacak olursak: Siz bir ev aldınız ve evi 200 bin TL’ye aldınız. İçinde oturdunuz ve evi 10 yıl satmaya karar verdiniz. Evi satacağınız zaman bir fiyat araştırması yaptınız ve ev fiyatlarının düştüğünü gördünüz. Yani normalde 200 bin TL’ye aldığınız evi 250 bin TL’ye satacaktınız. Ama emlak balonu patladığı için siz evi 200 bin TL’ye bile satamayıp 190 bine satmak zorunda kalacaksınız. Yani sizin aldığınız fiyatın bile aşağıya çekilmesidir.

Balon patladığı zaman yatırım amaçlı ev alanlar zarara uğrar. Çünkü yatırımcılar evi 100 bin TL ye alırlar biraz zaman geçtikten sonra evi 150 bin TL’ye satarlar. Emlak balonunun patlayacağı zaman yatırımcı kişi 100 bin TL’ye aldığı evi belki de 70 80 bine satar. Birçok ev aldığı düşünülürse de zarar etmiş olur.

Tüm bunların yanında ülke vatandaşı için de farklılıklar söz konusu olur. BU balon patladığında kiracıların kira yükü hafifler. Yani 1200 liraya oturan bir kiracı aynı evde 800 lira karşılığında oturma fırsatı bulur.

Ev sahibi ise yine zarar eden tarafta olur. Çünkü evin değeri düşer yüksek fiyata kiracı bulamaz. Mecburen kirayı azaltmak durumunda kalır. Bu da her aya vurulunca yıllık zarar oranı yükselir.

 

Emlak Balonu Ne Zaman Patlayacak?

 emlak-balonu-ne-zaman-patlar

Emlak balonunun patlaması özellikle de kiracılar için olumlu bir durum olarak gözükse de aslında ülke vatandaşı için pek olumlu değildir.

İnsanların alım gücü düştüğünde ve artık bir ev alamayacak duruma geldiğinde yani yapılan evler satılamadığında emlak balonu patlar. Bunun için ülke ekonomisinin bozulması ve düşmesi gerekir. Yani ülke ekonomik zorluk içerisine girer. Vatandaşın alım gücü düşer. İnsanlar çok çalışıp az para alırlar.

Ülke ekonomisi geriye gittiğinde ülkenin gelişmişlik seviyesi de o kadar geriye gider. Emlak balonu ne zaman patlayacak diyenler için herhangi bir kar yapma durumu olmayacaktır.

Ancak şöyle bir durumda fazla kar elde edilebilir. Emlak balonu patladığı zaman gücü yeten insanlar birden çok ev alırlar. Ve fiyatlar yükseldiği zaman da her bir evden fazlasıyla ile kar elde edilir. Fakat emlak balonu patladıktan sonra ekonomi bozulduğu için yatırım yapacak para da az kalır. Ve ekonominin tekrar toparlanması hemen olmaz. Yani bahsettiğimiz durum 1 ya da 2 yıl içinde olacak bir iş değildir. Bunun için uzun zaman beklemek gerekir. Yani 15 veya 20 yıl gibi uzun sürelerden bahsedilebilir.

emlak-balonu

Finansal okuryazarlık nedir? ile ilgili yazımız için tıklayınız. 
                                                          HERKES İÇİN EKONOMİ VE FİNANS
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.