ekonomiatolyesi
Türkiyenin En İyi Finans Ve Ekonomi Sözlüğü

Altcoin Veya Kripto Para Nedir?

                                                Altcoin Nedir?

Altcoinler, Bitcoin’in başarısından sonra uygulama konan diğer kripto paralardandır. Genel olarak Bitcoin’e daha iyi bir alternative olarak kendilerini satmaktadırlar. “Altcoin” terimi Bitcoin dışındaki tüm kripto paraları ifade etmek için kullanılmaktadır. 2020 yılının başlarında tahmini olarak 5,000’den fazla kriptopara bulunuyordu. CoinMarketap’e göre Şubat 2020’de toplam kriptopara piyasasının %34’ünden fazlasını altcoinler oluşturuyordu.

 altcoin-nedir

Altcoinler Nasıl Çalışır?

Altcoin nedir?, iki kelimenin birleşiminden oluşmaktadır: “Alt” ve Coin”. Bu terimle Bitcoin’e alternative olan her şey kastedilmektedir. Birçok altcoin, Bitcoin’in bariz olan sınırlarını hedeflemeyi amaçlamaktadır. Bir altcoin, Bitcoin’e karşı başarılı olabilmek için rekabet avantajına sahip olmalıdır.

Altcoinlerin birçoğu Bitcoin tarafından sağlanan temek çerçeve üzerine inşa edilmişlerdir. Bundan dolayı, çoğu altcoin eşler arasıydı (peer-to-peer). İşlemleri internet üzerinden gerçekleştirmek için etkili ve ucuz yollar önermeye çalışırlar. Örtüşen (benzeşen) birçok özelliklerine rağmen altcoinler birbirlerinden büyük ölçüde farklılaşırlar.

Altcoin Türleri Nelerdir?

Altcoinler gelişme gösterdikçe, çeşitli kategoriler ortaya çıkmıştır. Altcoinin ana türlerinden birkaçı şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Madencilik bazlı kripto paralar
 • Sabit coinler
 • Güvenlik jetonları
 • Yardımcı jetonlar

Ayrıca yukarıda sözü geçen tanımların altcoinden ayırmaya yönelik bir girişim söz konusudur. Eğer bu girişim başarılı olursa, gelecekte altcoin denildiğinde akla Bitcon değil ama sadece madencilik temelli kriptolar gelecektir.

Önemli Not: Bir altcoinin birden fazla kategoriye girmesi mümkündür.

Madencilik Bazlı Kriptocoinler (Madencilik Bazlı Kriptoparalar)

kripto-para-mining

Bu altcoinler, blokların kilidini açmak için zorlayıcı problemler çözerek yeni coinlerin (paraların) üretildiği bir madencilik sürecine sahiptirler. 2020 yılının başlarında en çok rağbet gören altcoinler bu kategoridendi. Şubat 2020 itibariyle Ethereum en bilindik madencilik bazlı altcoin oldu.

Sabit Coinler (Sabit Paralar)

Sabit coinlerin amacı, oynamayı (volatilite) azaltarak Bitcoini geliştirmektir. Pratikte bu amaca, coinlerin değerini var olan para birimine bağlamak suretiyle erişilmiştir. Altcoinleri destekleyen popular seçenekler arasında ABD doları, Euro ve altın bulunmaktadır. Her ne kadar Şubat 2020 itibariyle piyasaya sürülmemiş olsa da Facebook’un Libra’sı açık ara farkla en ünlü sabit coin’dir (Libra ’nın ismi de değişerek yerini Diem aldı).

Güvenlik Jetonları Ya da Tokenler

Bu altcoinler bir işletmeye bağlıdırlar ve genellikle ilk coin tekliflerinde devreye girmektedirler (ICO: Initial Coin Offering). Güvenlik jetonları geleneksel marketlerle benzerlik göstermektedirler ve genellikle bir işletmede ödeme gerçekleştirmek veya sahiplik tarzında bir tür temettü (kâr payı) sunmaktadırlar.

Yardımcı Jetonlar

Yardımcı jetonlar hizmetler üzerinden bir talep sağlamakta ve bazen ilk coin teklifinin bir parçası olarak satılmaktadırlar. Filecoin buna çok güzel bir örnektir. Filecoinler merkezi olmayan bir dosya depolama alanı ile değişim sağlanabilecek şekilde tasarlanmışlardır.

altcoin-ne-ise-yarar

Altcoin Nasıl Alınır? Altcoin nedir? 

Altcoin satın almanın çeşitli yolları mevcuttur. Birçok borsa bu konuda hizmet vermektedir. Asıl sorun nereden satın alınmalıdır?

En uygun görünen yol sizin durumunuza göre değişmektedir. Zaten var olan kripto paralarınız ve bir döviz hesabınız mı var?

 • Öncelikle yetkili bir kripto değişim borsası seçin. Genelde bütün borsalarda altcoinler Bitcoin veya Ethereum ile eşleştirilmiştir. Onları altcoinlerle değiştirmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda kayıt olmanız ve kripto paraları istediğinizi elde edene kadar bozdurmanız gerekebilir. Öte yandan, bu durum göreceli olarak kolay bir işlemdir ve az soruna yol açarak size geri dönüş sağlar. Eğer hiç Bitcoin’iniz veya Ethereum’unuz yoksa, gelin en baştan işe koyulalım.

örnek platformlarda aşağıya yazılmıştır:

Binance

 • Kayıt olun ve Bitcoin veya Ethereum satın alın. Bu ikisi de oldukça popular seçeneklerdir. İlk satın alımda mutlaka Sık Sorulan Sorular kısmını gözden geçirin.
 • (İsteğe Bağlı) Altcoin takasına/değişimine kaydolun. Eğer fiat-kripto değişimi size göre fazla sınırlı kaldıysa kripto-kripto değişimi de yapabilirsiniz.
 • Coinlerinizi birinden diğerine transfer edin. Size uygun bir altcoin değişimi seçtiyseniz artık para biriktirmenin zamanı gelmiş demektir. Bu süreç tüm borsalar için evrenseldir
 • Seçilmiş altcoin borsasından altcoin satın alın.
 • Altcoinlerinizi cüzdanınıza aktarın (Önerilir).

Altcoin ve Bitcoin Farkları Nelerdir?

 • Bitcoin kriptoparaların kralı olarak uzun süredir piyasadadır.
 • Yeni coinler ve jetonlar bu durumu benzersiz kullanım alanları ve yenilkçi yaklaşımlarıyla sarsmışlardır.
 • Bitcoin buna karşılık olarak kendini geliştirerek daha sağlıklı bir piyasaya doğru yönelmiştir.
 • Altcoinler de kendilerini geliştirerek işlemleri daha hızlı gerçekleştirmeye başlamışlardır.
 • Bitcoin orjinal kriptopara dır ve blok zinciri teknolojisinin icadından sorumludur.
 • Bitcoin Cash, Litecoin gibi altcoinlerin çoğu bitcoin’nin uzantıları veya klonlarıdır. Bitcoin’de yaşanan sorunları çözebilmek adına hepsi farklı bir yaklaşım denemektedirler ama oldukça benzerlerdir ve gelişim aşamasındadırlar. Geri kalan altcoinler tamamen farklı problemlerin çözümüne odaklanmışlardır. Hatta çoğu para bile değildir.


Altcoinlerin Avantajları Nelerdir? Altcoin nedir?

 • Doğası gereği Bitcoin’ e bir alternatiftir. Bitcoin çökerse sığınılabilecek bir altcoin vardır.
 • Birçok altcoin değişik sistem ve işlemler sunmaktadır. Önü açık ve gelişmeye oldukça müsaittir. Örneğin XRP ve Ethereum, birçok sector tarafından benimsenen ve kullanılan iki farklı altcoin örneğidir.

Altcoinlerin Dezavantajları Nelerdir?

 • En büyük dezavantajı göreceli olarak bir muhattap ve kabulleniş bulamamasıdır. Ethereum, XRP ve Bitcoin Cash büyük oranda destek görürken diğerleri aynı oranda değer görmemektedir. Bu sebepten ötürü sınırlı sayıda satış noktası ve yolu bulunmaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.